საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის საბჭოს სამდივნომ დასაშვებად ცნო იაკობ ლეჟავას განცხადება გაზეთების "ასავალ–დასავალისა" და "საქართველოს რესპუბლიკის" წინააღმდეგ
18.03.2025
საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიას იაკობ ლეჟავამ გაზეთების “ასავალ-დასავალი” და “საქართველოს რესპუბლიკა” წინააღმდეგ მომართა.
სადავო სტატია (გვ. 8-9) თავდაპირველად გაზეთმა “ასავალ-დასავალი” 2025 წლის 10 თებერვალს გამოაქვეყნა თავის ყოველკვირეულ გაზეთში, ხოლო შემდეგ 2025 წლის 14 თებერვალს “საქართველოს რესპუბლიკამ” გადაბეჭდა (გვ. 6).
განმცხადებელი ორივე შემთხვევაში ქარტიის პირველი (სიზუსტე); მეხუთე (შესწორება); მე-10 (პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა) და მე-11 (ფაქტის განზრახ დამახინჯება) პრინციპების დარღვევაზე დავობს.
განმცხადებლის მხრიდან მოპასუხე რედაქტორებად/ჟურნალისტებად გაზეთ “ასავალ-დასავალის” შემთხვევაში განისაზღვრნენ მთავარი რედაქტორი ლაშა ნადარეიშვილი და ჟურნალისტი ჯაბა ხუბუა, ხოლო გაზეთ “საქართველოს რესპუბლიკის” შემთხვევაში, მთავარი რედაქტორი სპარტაკ ქობულია.